GORĄCZKA
Pamietaj! Goraczka nie jest „osobną” chorobą. Jest to stan w ktorym nasz organizm zwalcza wirusy lub bakterie. Spadek gorączki nie oznacza wyleczenia.
Temperatura ciała małego dziecka może się wahać w ciągu doby (36,5–37,5). O gorączce mówimy wtedy, gdy przekracza ona 38 stopni ( 38,5 w odbycie). Najczęściej pojawia się w przebiegu zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Kiedy samopoczucie dziecka z gorączką małą lub umiarkowaną (<39°C) jest dobre i nie odczuwa ono większych dolegliwości, nie trzeba od razu rozpoczynać podawania leków przeciwgorączkowych. Goraczka jest reakcją obronna naszego organizmu, tak w naturalny sposob zwalczamy choroby. Natychmiastowe podanie leku przeciwgorączkowego jest natomiast wskazane w przypadku stwierdzenia temperatury ciała przekraczającej 39°C (gorączka wysoka), niezależnie od samopoczucia dziecka i jego zachowania.
Może się też zdarzyć, że podwyższona temperatura ciała nie świadczy o chorobie. Temperatura może wzrosnąć, gdy dziecko jest zbyt ciepło ubrane lub spragnione. Również intensywny płacz lub wysiłek fizyczny może spowodować wzrost temperatury.
W przypadku gorączki koniecznie pamietaj o podawaniu dziecku płynów. Zapotrzebowanie na nie znacznie wzrasta przy podniesionej temperaturze ciała. Najlepiej by była to zwykła woda lub herbatka o temperaturze pokojowej, lub lekko chłodna. Nie podawajmy dzieciom słodkich napojów i sztucznych soków.
Jaki lek przeciwgorączkowy zastosować w pierwszej kolejności (zależnie od wieku dziecka)?
Lekiem przeciwgorączkowym (i przeciwbólowym) odpowiednim do stosowania w ciągu pierwszych 3 miesięcy życia jest paracetamol. Od 4. miesiąca życia można stosować też drugi lek – ibuprofen(w specjalnych preparatach dla dzieci np. syropy), który działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe łączy z działaniem przeciwzapalnym (ibuprofen obniża temperaturę ciała nieco szybciej i prawdopodobnie na dłużej niż paracetamol). Pamietaj nigdy nie podawaj dziecku aspiryny!
Jak stosować kąpiel ochładzającą u gorączkującego dziecka?
Kąpiel bywa przygotowywana niestarannie (zwykle jest za chłodna), jest wtedy przykra dla chorego i rzadko w pełni skuteczna. Skuteczność kąpieli poprawia wcześniejsze podanie leku przeciwgorączkowego (na przykład paracetamolu). W chwili zanurzania dziecka kąpiel ochładzająca powinna mieć temperaturę tylko o 1–2°C niższą od temperatury ciała!
Kiedy udac sie do lekarza?
Każdego gorączkującego noworodka i małe niemowlę (poniżej 3. mż.) powinien obejrzeć lekarz. Jeżeli temperatura ciała niemowlęcia między 3. a 6. miesiącem życia przekracza 38,5, to również konieczna jest konsultacja lekarska.U dzieci powyżej 6. miesiąca życia, dotychczas zdrowych, można początkowo ograniczyć się do podawania leków przeciwgorączkowych (w odpowiedniej dawce–>czytaj ulotki) i obserwacji, pod warunkiem, że zachowanie, wygląd, sposób oddychania, łaknienie dziecka nie budzą naszego niepokoju. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów (wymioty, zmiana wyglądu, zachowania, sposobu oddychania dziecka lub inne, które zaniepokoją rodziców) należy udac sie do lekarza. Gdy czas trwania gorączki przekracza kilka dni lub gorączka nie reaguje na podawane leki przeciwgorączkowe, należy zgłosić się do lekarza, nawet jeżeli stan dziecka nie budzi niepokoju.
Jak postępować z dzieckiem, u którego wystąpiły drgawki gorączkowe?
U dziecka z drgawkami gorączkowymi w wywiadzie można spodziewać sie nawrotu drgawek przy każdym kolejnym epizodzie gorączki. W takich przypadkach można podać lek przeciwgorączkowy wcześniej, zaraz po wykryciu wzrostu temperatury ciała, a nawet w fazie przedgorączkowej choroby. Niestety, nie daje to gwarancji, że drgawki nie wystąpią. Nie zaleca się profilaktycznego podawania leków przeciwdrgawkowych. Rodzic dziecka ze skłonnością do drgawek gorączkowych powinien doskonale znac sposób postepowania i dawki leków w przypadku wystąpienia drgawek ( najlepiej wydrukowac prosta instrukcje i powiesic w widocznym miejscu by kazdy miał do niej dostep) warto też miec w domu leki przeciwdrgawkowe we wlewkach doodbytniczych.