Jak przygotować się do badań?
1. USG jamy brzusznej i miednicy
W dniu poprzedzającym badanie: Espumisan 3×2 kapsułki. Preparat usuwa powietrze z przewodu pokarmowego pozwalając na lepszą ocenę obrazu podczas badania.
W dniu badania:Nie przyjmować pokarmów,nie pic płynów gazowanych i słodzonych (można pić wodę niegazowaną), nie palić tytoniu, nie żuć gumy.
2h przed badaniem: wypic litr wody niegazowanej, NIE oddawac moczu. Do badania pecherz moczowy musi byc wypełniony.
2. USG ginekologiczne
Badanie wykonuje się sondą przezpochwową zabezpieczoną jednorazową osłonką lateksową pokrytą żelem. Badanie pozwala ocenić narządy w miednicy mniejszej (narząd rodny,błonę śluzową jamy macicy, trzon macicy, szyjkę macicy, jajnik, zatokę Douglasa).
Termin badania: Pacjentki w wieku rozrodczym: badanie najlepiej wykonać od 5 do 10 dnia cyklu. Termin badania może również ustalić prowadzący lekarz ginekolog.
3. USG piersi oraz tarczycy
Nie wymaga specjalnego przygotowania wystarczy codzienna toaleta.
4. Pobranie moczu do badania
Po obudzeniu sie należy podmyc okolice intymne zwykłym mydłem. Pierwszą czesc porannego moczu należy oddać do sedesu, środkową zebrać do pojemnika na mocz. Nie wolno dotykac wnetrza pojemnika palcami. Wielkość próbki powinna wynosić około połowy objętości naczynia. Zamknięte i podpisane imieniem i nazwiskiem naczynie jak najszybciej dostarczyć do przychodni, najlepiej w ciągu godziny od momentu pobrania materiału. Jeśli nie jest to możliwe powinien być on przechowywany w lodówce.
Dla kobiet: zaleca sie założenie tamponu lub zasłoniecie wejscia do pochwy papierem toaletowym na czas pobierania moczu aby wydzielina z pochwy nie zmienila wynikow badania.
Dla meżczyzn: umyc nalezy rownież strefe pod napletkiem. Mocz powinien byc oddany przy odsunietym napletku. Wydzielina spod napletka moze zmieniac wynik badania.