PROGRAM PROFILAKTYKI RAKA SZYJKI MACICY

Program adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, które:

nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat;
są obciążone czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
były leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) ponownie zostają objęte skryningiem cytologicznym.

Cytologia jest badaniem bezbolesnym, krótkim, polegającym na pobraniu przez położną/lekarza, za pomocą specjalnej szczoteczki, komórek z powierzchni szyjki macicy. Pobrany materiał jest następnie dokładnie badany pod mikroskopem.

Na czym polega przygotowanie się do badania cytologicznego?

Cytologię najlepiej jest wykonać pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu. 24 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od współżycia seksualnego. Przez kilka dni przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych ani przeprowadzać zabiegów leczniczych na pochwie i szyjce macicy (np. irygacji). Badanie to może być wykonane przynajmniej jeden dzień po badaniu ginekologicznym lub USG dopochwowym. Cytologię można wykonać po wyleczeniu infekcji dróg rodnych.

Zapisy u położnej POZ:
Mordy, Korczew – tel. 798 267 075
Sarnaki – tel.